Az arany sűrűsége

Az arany különleges tulajdonságai miatt régóta vonzza az emberek figyelmét. Egyik legkiemelkedőbb, legkülönlegesebb tulajdonsága a sűrűsége. Az arany sűrűsége ugyanis egyedülálló, emiatt az élet számos területén és a tudományban is alkalmazzák. A következő cikkben nézzük meg együtt, mitől is olyan különleges anyag az arany.

Az arany sűrűsége és tulajdonságai

Az arany sűrűsége meglehetősen egyedülálló. Átlagosan 19,32 gramm/cm3 (vagy 19300 kg/m3) a sűrűsége, ami azt jelenti, hogy egy centiméter kockában mintegy 19,32 gramm arany található. Ehhez képest, ha ugyanezt a méretet egy másik fémhez, például a rézhez hasonlítjuk, aminek a sűrűsége 8,96 gramm/cm3, nyilvánvalóvá válik az arany kiemelkedő tulajdonsága. Tudtad, hogy az arany a hetedik legsűrűbb fém? Sűrűség tekintetében csak a platinafémek és néhány igen ritka, mesterségesen előállított radioaktív elem előzi meg. Az ólomnál például több, mint kétszer sűrűbb, sőt az ezüstnél is. A “nehéz, mint az ólom” helyett nyugodtan használhatnánk a „nehéz, mint az arany” kifejezést.

Az arany a természetben rendszerint színállapotban található. Kötött állapotban leginkább a tellúrral alkotott ércei ismertek. Ilyenek találhatók például az Erdélyi Érc hegységben. A termésarany ritkán tiszta, legtöbbször kevés ezüst, réz, platina vagy más fém szennyezi. Az aranytartalmú kőzetek szétmállása során kiszabaduló aranypor, esetleg aranyrög a folyók homokjába kerül és a nagy sűrűségénél fogva leülepszik. Ezt az aranyport vagy rögöt mossák ki a folyókból.

Forrás: istockphoto

Az arany sűrűsége és felhasználása az ékszeriparban

Az aranyat különleges sűrűsége miatt előszeretettel használják az ékszeriparban, sőt az orvostudományban is. Az ékszeriparban például az arany magas sűrűsége miatt kisebb mennyiségben kell felhasználni az ékszerek elkészítéséhez. Színaranyból (ez lenne a 24 karátos arany) sosem készítenek ékszert, mert az túlságosan lágy ahhoz, hogy tartósan viselhető legyen. Éppen ezért, hogy keményebbé s egyben ellenállóbbá is tegyék, a színaranyhoz meghatározott százalékban más nemesfémet adnak. Ennek aránya határozza meg azt, hogy hány karátos az arany:

  • 916 ezredrész = 91,6 % színaranytartalom = 22 karát
  • 750 ezredrész = 75,0 % színaranytartalom = 18 karát
  • 585 ezredrész = 58,5 % színaranytartalom = 14 karát
  • 333 ezredrész = 33,3 % színaranytartalom = 8 karát
Forrás: pixabay

Ez lehetővé teszi, hogy az arany ékszerek elegánsak és könnyűek legyenek, miközben még mindig nagyon értékesek. Az ötvöző fém ezüst, réz vagy palládium lehet. Az ezekkel a fémekkel való keverési arány adja meg az arany színét, amely lehet sárga, vörös vagy fehér. Sokan tévesen úgy vélik, hogy a 14 karátos arany csak vöröses, a 18 karátos pedig sárga. Ez így nem igaz, mert ma már minden színárnyalatból bármilyen karátszámú ékszer készülhet.

Az arany sűrűsége a tudományban

A tudományban is jelentősége van az arany sűrűségének. Arany nanorészecskék segítségével ismeri fel a rákot egy új vérvizsgálat, amely a tumoros sejtek által kibocsátott jelek észlelésére is képes. Ez hatalmas előrelépés az orvostudományban. Valamint az arany a leggyakrabban használt nemesfém a fogászatban, tömések alapanyagaként használják.

Az arany értéke és sokoldalúsága mellett a sűrűsége is hozzájárul ahhoz, hogy ez az elem olyan különleges legyen. A tudomány épp úgy fel tudja használni, mint az ékszeripar, ezért az arany értéke mindig stabil.

Szólj hozzá!