A fémjelzések rendkívül fontosak a nemesfémeknél, például az arany, az ezüst vagy a platina esetében. Az arany fémjelek segítenek a vásárlóknak az azonosításban és a vásárlás során a valódi és minőségi termék kiválasztásában. Ezért fontos, hogy ha aranyékszert vásárolunk mindig nézzük meg az arany fémjelét. Ha aranyékszer vásárlásban gondolkodsz és nem tudod mire figyelj a vásárlás során, akkor ezt a cikket érdemes elolvasnod.
Arany fémjelek Magyarországon
Minden Magyarországon gyártott 1g feletti arany, illetve 2g feletti ezüst tárgyat hitelesíteni, azaz fémjelezni kell. A magyar fémjel beütését 1867 óta törvény rendeli el, ami igazolja a tárgy arany, ezüst, vagy platina tartalmát az ötvözetben. Fontos tudni, hogy színaranyból (24 karátos) nem készítenek ékszert, mert az túlságosan lágy ahhoz, hogy tartósan viselhető legyen. Ezért, hogy keményebbé és egyben ellenállóbbá is tegyék, a színaranyhoz meghatározott százalékban más nemesfémet adnak. Ennek aránya határozza meg azt, hogy hány karátos az arany. Az arany különböző karátokban érhető el, amelyek a tisztaságát és a benne található arany mennyiségét jelzik:
- 916 ezredrész = 91,6 % színaranytartalom = 22 karát
- 750 ezredrész = 75,0 % színaranytartalom = 18 karát
- 585 ezredrész = 58,5 % színaranytartalom = 14 karát
- 333 ezredrész = 33,3 % színaranytartalom = 8 karát
Az ötvöző fém ezüst, réz vagy palládium lehet. Az ezekkel a fémekkel való keverési arány adja meg az arany színét, amely lehet sárga, vörös vagy fehér. Sokan tévesen úgy vélik, hogy a 14 karátos arany csak vöröses, a 18 karátos pedig sárga. Ez így nem igaz, mert ma már minden színárnyalatból bármilyen karátszámú ékszer készülhet.
A Magyarországon hivatalosan használt fémjelzések az alábbi oldalról tölthetők le: https://mkeh.gov.hu/nemesfemvizsgalat/hasznos/Femjelek_rajzolatai
Az aranyfémjelzést, azaz a fémjel beütését Magyarországon egy hivatalos szerv, korábbi nevén a Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézet, mai nevén a BFKH Nemesfémhitelesítési Főosztály végzi.
Fontos tudnivaló az arany fémjelekről
Ha aranyékszert vásárolunk mindig nézzük meg a hivatalos fémjelét, amely az ékszer készítési helyére és a karátszámra utal. Emellett helyezkedik el a fémjelhez hasonló mesterjel, mely a gyártó védjegye. Ez utóbbi lehet egy monogram vagy egy egyszerű ábra is. Ha ez a kettő szerepel az ékszeren akkor biztosak lehetünk benne, hogy jó minőségű, eredeti az aranyékszer. Ha külföldről behozott aranyékszerről van szó akkor a fémjel mellett a behozatalt és vámkezelést intéző cég beütőjének lenyomatát is kell lássuk. A hamis ékszert könnyű felismerni, egyrészt az eredeti ár töredékéért árulják, illetve sem fémjelzés, sem mesterjel nem található rajta. Az igazán jó hamisítványokon már van fémjelzés, viszont ez a hamis fémjelzés jól megkülönböztethető a valóditól.
Az arany fémjelzés tehát azt az információt hordozza, hogy milyen fémötvözetből készült, illetve megerősítik annak minőségét és eredetét. Ha aranyékszer vásárlásában gondolkodunk, legyünk mindig nagyon körültekintőek és tájékozódjunk a hivatalos fémjelzésekről és azok jelentéséről.